Masdevallia deformis
Synonim: M. exaltata Luer. Masdevallia exaltata, duża roślina z dużymi kwiatami została opisana na podstawie populacji znalezionej w lesie deszczowym na południe od Yangana na wysokości 2600 m. Później znaleziono więcej tych roślin na niższych wysokościach, rosnących razem z małą, wcześniej opisaną M. deformis i z wszystkimi formami pośrednimi pomiędzy tymi dwiema, które w końcu zostały wszystkie zaliczone do jednego gatunku.
Występowanie:
Ekwador. Ten epifityczny gatunek występuje na wschodnich zboczach Andów w południowo-wschodnich prowincjach Zamora-Chinchipe i Loja. Rośliny znaleziono na wysokości 2400-2700 m w lesie deszczowym pomiędzy Loja i Zamora i w sąsiedztwie Yangana, na południowy wschód od Loja. Ponadto rośliny te uprawiane są z powodzeniem w Cuenca.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 27°C i -2°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 23 mm w styczniu do 109 mm w październiku i listopadzie. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,3/8,3 w styczniu do 21,7/10,6 przez całe lato. Okres kwitnienia: Od grudnia do maja.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 5,5-14,5 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy w kształcie smukłej łodygi mają 1,5-4,5 cm długości. Czarniawe, wtórne łodyżki są smukłe, wzniesione i otoczone przez 2-3 luźne, rurkowate pochewki.
Liście:
Mają 4-10 cm długości, wliczając w to czarniawe ogonki liściowe, które mają 2,0-4,5 cm długości. Wyprostowane, ciemnozielone liście mają skórzaste, wąsko-eliptyczne blaszki o szerokości 1,0-2,5 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 4-10 cm długości. Wysmukła, wyprostowana lub zwieszająca się szypułka wyrasta u dołu pseudobulwy i ma osłonkę powyżej podstawy.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie jest 1 okazały kwiat. Gładkie płatki okółka zewnętrznego są szkarłatno-czerwone. Podłużny płatek grzbietowy ma 1,2-2,0 cm długości, 0,5-0,6 cm szerokości i połączony jest przy podstawie z bocznymi płatkami na długości 0,6-0,8 cm, tworząc cylindryczną rurkę. Trójkątny, wolny fragment części wierzchołkowej przechodzi w wąski, skierowany do przodu ogonek o długości 1,5-2,0 cm. Boczne płatki zewnętrzne mają długość 3-4 cm, szerokość 1,0-1,3 cm i są połączone razem na długości ok. 2 cm, tworząc za rurką szeroko rozpostarty płatek dolny (synsepal). Ich zaokrąglone wierzchołki zwężają się w bardzo krótkie, wysmukłe ogonki, które mają tylko około 0,2 cm długości. Płatki okółka wewnętrznego są białe z purpurowym środkowym nerwem. Warżka jest czerwona do pomarańczowej i może być zarówno gładka, jak i mieć krótkie włoski. Biały prętosłup jest zabarwiony purpurowo.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |